Church Management System - en to pt_BR translation catalogue (956 entries)

en:  Access Right
pt_BR:  direito de acesso

en:  Days
pt_BR:  Dias

en:  Seats
pt_BR:  Assentos

en:  Sermon Information
pt_BR:  Informações do Sermão

en:  Spiritual Gift Information
pt_BR:  Informações do Dom Espiritual

en:  To
pt_BR:  Para

en: &nbsp;Fri
pt_BR: sex

en: &nbsp;Mon
pt_BR: seg

en: &nbsp;Sat
pt_BR: Sentado

en: &nbsp;Sun
pt_BR: Sol

en: &nbsp;Thu
pt_BR: qui

en: &nbsp;Tue
pt_BR: ter

en: &nbsp;Wed
pt_BR: Wen

en: (Date:
pt_BR: (Encontro:

en: (Day:
pt_BR: (Dia:

en: (filtered from _MAX_ total entries)
pt_BR: (filtrado de _MAX_ entradas totais)

en: -Time)
pt_BR: -Tempo)

en: 1 Time
pt_BR: 1 vez

en: 12/31/2022
pt_BR: 31/12/2022

en: 2022-12-12
pt_BR: 12-12-2022

en: : activate to sort column ascending
pt_BR: : ativar para classificar a coluna em ordem crescente

en: : activate to sort column descending
pt_BR: : ativar para ordenar a coluna decrescente

en: ADD
pt_BR: ADICIONAR

en: Absent
pt_BR: Ausente

en: Access Rights
pt_BR: Direitos de acesso

en: Account
pt_BR: Conta

en: Account Settings
pt_BR: Configurações de Conta

en: Accountant
pt_BR: Contador

en: Accountant Access Right
pt_BR: Direito de acesso do contador

en: Accountant Email
pt_BR: e-mail do contador

en: Accountant Name
pt_BR: Nome do contador

en: Action
pt_BR: Açao

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Activities
pt_BR: Atividades

en: Activity
pt_BR: Atividade

en: Activity Attendance
pt_BR: Presença nas atividades

en: Activity Attendance List
pt_BR: Lista de presença em atividades

en: Activity Attendance Report
pt_BR: Relatório de Presença de Atividades

en: Activity Category
pt_BR: Categoria de atividade

en: Activity Category Name
pt_BR: Nome da categoria de atividade

en: Activity Details
pt_BR: Detalhes da atividade

en: Activity End Date
pt_BR: Data de término da atividade

en: Activity End Time
pt_BR: Hora de término da atividade

en: Activity End Time*
pt_BR: Horário de término da atividade*

en: Activity Information
pt_BR: Informações da atividade

en: Activity Name
pt_BR: Nome da atividade

en: Activity Page Link
pt_BR: Link da página de atividade

en: Activity Record End Time
pt_BR: Hora de término do registro de atividade

en: Activity Record Start Time
pt_BR: Hora de início do registro de atividade

en: Activity Reoccurence
pt_BR: Recorrência da atividade

en: Activity Report
pt_BR: Relatório de atividade

en: Activity Report By Month
pt_BR: Relatório de atividades por mês

en: Activity Reports
pt_BR: Relatórios de atividades

en: Activity Start Date
pt_BR: Data de início da atividade

en: Activity Start Time
pt_BR: Hora de início da atividade

en: Activity Start Time*
pt_BR: Hora de início da atividade*

en: Activity Title
pt_BR: Título da atividade

en: Activity Venue
pt_BR: Local da atividade

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add Accountant
pt_BR: Adicionar contador

en: Add Activity
pt_BR: Adicionar atividade

en: Add Activity Category
pt_BR: Adicionar categoria de atividade

en: Add Activity Template
pt_BR: Adicionar modelo de atividade

en: Add Document
pt_BR: Adicionar documento

en: Add Donation Template
pt_BR: Adicionar modelo de doação

en: Add Donation Type
pt_BR: Adicionar tipo de doação

en: Add Equipment
pt_BR: Adicionar equipamento

en: Add Expense
pt_BR: Adicionar Despesa

en: Add Family Member
pt_BR: Adicionar membro da família

en: Add Group
pt_BR: Adicionar grupo

en: Add Group Member
pt_BR: Adicionar membro do grupo

en: Add Income
pt_BR: Adicionar renda

en: Add Income Template
pt_BR: Adicionar modelo de receita

en: Add Member
pt_BR: Adicionar membro

en: Add Members
pt_BR: Adicionar membros

en: Add Message
pt_BR: Adicionar mensagem

en: Add Ministry
pt_BR: Adicionar ministério

en: Add Ministry Member
pt_BR: Adicionar membro do ministério

en: Add Notice
pt_BR: Adicionar aviso

en: Add Notice Admin Template
pt_BR: Adicionar modelo de administração de aviso

en: Add Notice Email Template
pt_BR: Adicionar modelo de e-mail de aviso

en: Add Notice Template
pt_BR: Adicionar modelo de aviso

en: Add Or Remove
pt_BR: Adicionar ou remover

en: Add Other User in System Template
pt_BR: Adicionar outro usuário no modelo do sistema

en: Add Other User in system Template
pt_BR: Adicionar outro usuário no modelo do sistema

en: Add Pastoral
pt_BR: Adicionar Pastoral

en: Add Pastoral Template
pt_BR: Adicionar modelo pastoral

en: Add Pledge
pt_BR: Adicionar compromisso

en: Add Pledges
pt_BR: Adicionar promessas

en: Add Pledges Template
pt_BR: Adicionar Modelo de Promessas

en: Add Reservation
pt_BR: Adicionar reserva

en: Add Room
pt_BR: Adicionar quarto

en: Add Sell Gift
pt_BR: Adicionar presente de venda

en: Add Sermon
pt_BR: Adicionar sermão

en: Add Sermon List
pt_BR: Adicionar lista de sermões

en: Add Sermon Template
pt_BR: Adicionar modelo de sermão

en: Add Service
pt_BR: Adicionar serviço

en: Add Service Template
pt_BR: Adicionar modelo de serviço

en: Add Service Type
pt_BR: Adicionar tipo de serviço

en: Add Song
pt_BR: Adicionar música

en: Add Song Category
pt_BR: Adicionar categoria de música

en: Add Song Template
pt_BR: Adicionar modelo de música

en: Add Spiritual Gift
pt_BR: Adicionar Dom Espiritual

en: Add Spiritual Gifts
pt_BR: Adicionar Dons Espirituais

en: Add Transaction
pt_BR: Adicionar transação

en: Add Transaction Template
pt_BR: Adicionar modelo de transação

en: Add Venue
pt_BR: Adicionar local

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Address Information
pt_BR: Informação de Endereço

en: Adults
pt_BR: Adultos

en: All Accountants
pt_BR: Todos os contadores

en: All Day
pt_BR: Dia todo

en: All Members
pt_BR: Todos os membros

en: All Selected
pt_BR: Todos selecionados

en: All rights reserved.
pt_BR: Todos os direitos reservados.

en: Allow multiple reservation in the same period
pt_BR: Permitir várias reservas no mesmo período

en: Amount
pt_BR: Resultar

en: Applicant
pt_BR: Candidato

en: Approve
pt_BR: Aprovar

en: Apr
pt_BR: abril

en: April
pt_BR: abril

en: Are you sure want to delete this record?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este registro?

en: Are you sure you want to delete this record?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este registro?

en: Attendance
pt_BR: Comparecimento

en: Attendance Date
pt_BR: Data de participação

en: Attendance List
pt_BR: Lista de chamada

en: Attendance Report
pt_BR: Relatório de presenças

en: Attendance Reports
pt_BR: Relatórios de Presença

en: Attendance Status
pt_BR: Status de presença

en: Attendance Type
pt_BR: Tipo de presença

en: Attendance saved successfully!
pt_BR: Atendimento salvo com sucesso!

en: Attendance successfully saved!
pt_BR: Presença salva com sucesso!

en: Attendence Date
pt_BR: Data de participação

en: Audio
pt_BR: Áudio

en: Aug
pt_BR: Agosto

en: Auguest
pt_BR: agosto

en: August
pt_BR: Agosto

en: Australian Dollar
pt_BR: Dólar australiano

en: Available
pt_BR: Disponível

en: Back to wp-admin
pt_BR: Voltar para wp-admin

en: Bank Transfer
pt_BR: Transferência bancária

en: Baptist Date
pt_BR: Data Batista

en: Bill To
pt_BR: Cobrança para

en: Bill To :
pt_BR: Cobrança para :

en: Bill To.
pt_BR: Cobrança para.

en: Birth Date
pt_BR: Data de nascimento

en: Birthday Date
pt_BR: Data de nascimento

en: Birthday List
pt_BR: Lista de aniversários

en: Book
pt_BR: Livro

en: Brazilian Real
pt_BR: real brasileiro

en: Brother
pt_BR: Irmão

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: Campaign
pt_BR: Campanha

en: Campaign Tests Not Sent!
pt_BR: Testes de campanha não enviados!

en: Campaign Tests Sent!
pt_BR: Testes de campanha enviados!

en: Campaign list
pt_BR: Lista de campanhas

en: Canadian Dollar
pt_BR: Dólar canadense

en: Capacity
pt_BR: Capacidade

en: Capacity Seats
pt_BR: Capacidade de assentos

en: Cash
pt_BR: Dinheiro

en: Category Name
pt_BR: Nome da Categoria

en: Check
pt_BR: Verificar

en: Check In
pt_BR: Check-in

en: Check In Date
pt_BR: Data de check-in

en: Check Out Date
pt_BR: Data de check-out

en: Check-In
pt_BR: Check-in

en: Check-In Information
pt_BR: Informações de check-in

en: Check-In church venue Template
pt_BR: Modelo de local de check-in da igreja

en: Check-In successfully
pt_BR: Check-in com sucesso

en: Check-Out
pt_BR: Confira

en: Check-Out From Church Venue Template
pt_BR: Modelo de Check-Out do Local da Igreja

en: Check-in Date
pt_BR: Data de check-in

en: Check-out Date
pt_BR: Data de saída

en: Check-out successfully
pt_BR: Saída com sucesso

en: Cheked-in Date
pt_BR: Data de check-in

en: Cheked-out Date
pt_BR: Data de check-out

en: Children
pt_BR: Crianças

en: Choose Image
pt_BR: Escolha a imagem

en: Choose image
pt_BR: Escolher imagem

en: Church Address
pt_BR: Endereço da Igreja

en: Church Header Logo
pt_BR: Logotipo do Cabeçalho da Igreja

en: Church Management
pt_BR: Gestão da Igreja

en: Church Management System
pt_BR: Sistema de Gestão da Igreja

en: Church Management System for wordpress plugin is ideal way to manage complete Church operation. It has different user roles like Member, Volunteer, Accountant and Admin users.
pt_BR: O Church Management System for wordpress plugin é a maneira ideal de gerenciar a operação completa da Igreja. Possui diferentes funções de usuário, como usuários Membros, Voluntários, Contadores e Administradores.

en: Church Name
pt_BR: Nome da Igreja

en: City
pt_BR: Cidade

en: Class
pt_BR: Aula

en: Close
pt_BR: Perto

en: Comment
pt_BR: Comente

en: Compose
pt_BR: Compor

en: Confirm Password
pt_BR: Confirme sua senha

en: Contact Information
pt_BR: Informações de contato

en: Copyright
pt_BR: direito autoral

en: Country
pt_BR: País

en: Country Code
pt_BR: Código do país

en: Create Expense Entry
pt_BR: Criar entrada de despesas

en: Create Income Entry
pt_BR: Criar entrada de renda

en: Current Password
pt_BR: Senha atual

en: Czech Koruna
pt_BR: Coroa Tcheca

en: Daily
pt_BR: Diário

en: Danish Krone
pt_BR: coroa dinamarquesa

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Datatable
pt_BR: Tabela de dados

en: Datatable Header Settings
pt_BR: Configurações do cabeçalho da tabela de dados

en: Date
pt_BR: Encontro

en: Date :
pt_BR: Data :

en: Date Format
pt_BR: Formato de data

en: Date Type
pt_BR: Tipo de data

en: Date of Birth
pt_BR: Data de nascimento

en: Daughter
pt_BR: Filha

en: Dec
pt_BR: dezembro

en: December
pt_BR: dezembro

en: December 12, 2022
pt_BR: 12 de dezembro de 2022

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete All
pt_BR: Excluir tudo

en: Demographics
pt_BR: Demografia

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Description :
pt_BR: Descrição :

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Details Room:
pt_BR: Detalhes Quarto:

en: Display Name
pt_BR: Nome em Exibição

en: Do not have any active bookings
pt_BR: Não tem reservas ativas

en: Documant Name
pt_BR: Nome do documento

en: Document
pt_BR: Documento

en: Document Created By
pt_BR: Documento criado por

en: Document Created Date
pt_BR: Data de criação do documento

en: Document Details
pt_BR: Detalhes do documento

en: Document Information
pt_BR: Informações do documento

en: Document Name
pt_BR: Nome do Documento

en: Domain
pt_BR: Domínio

en: Donate
pt_BR: Doar

en: Donation Amount
pt_BR: Valor da doação

en: Donation Date
pt_BR: Data de doação

en: Donation Details
pt_BR: Detalhes da doação

en: Donation List
pt_BR: Lista de doações

en: Donation Name
pt_BR: Nome da doação

en: Donation Type
pt_BR: Tipo de doação

en: Donation Type Name
pt_BR: Nome do tipo de doação

en: Download File
pt_BR: ⇬ Fazer download do arquivo

en: Download Report
pt_BR: Baixar relatório

en: Download Reports
pt_BR: Baixar relatórios

en: Draft
pt_BR: Esboço, projeto

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Accountant
pt_BR: Editar contador

en: Edit Activity
pt_BR: Editar atividade

en: Edit Document
pt_BR: Editar documento

en: Edit Expense
pt_BR: Editar Despesa

en: Edit Family Member
pt_BR: Editar membro da família

en: Edit Group
pt_BR: Editar grupo

en: Edit Income
pt_BR: Editar receita

en: Edit Member
pt_BR: Editar membro

en: Edit Ministry
pt_BR: Editar Ministério

en: Edit Notice
pt_BR: Editar aviso

en: Edit Pastoral
pt_BR: Editar Pastoral

en: Edit Pledges
pt_BR: Editar promessas

en: Edit Reservation
pt_BR: Editar reserva

en: Edit Room
pt_BR: Editar sala

en: Edit Sell Gift
pt_BR: Editar presente de venda

en: Edit Sell Gifts
pt_BR: Editar presentes de venda

en: Edit Sermon
pt_BR: Editar Sermão

en: Edit Sermon List
pt_BR: Editar lista de sermões

en: Edit Service
pt_BR: Editar serviço

en: Edit Song
pt_BR: Editar música

en: Edit Spiritual Gift
pt_BR: Editar Dom Espiritual

en: Edit Transaction
pt_BR: Editar transação

en: Edit Venue
pt_BR: Editar local

en: Education
pt_BR: Educação

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email ID
pt_BR: Identificação do email

en: Email Subject
pt_BR: Assunto do email

en: Email Template
pt_BR: Modelo de e-mail

en: Email id
pt_BR: Identificação do email

en: Enable
pt_BR: Habilitar

en: Enable Notifications
pt_BR: Ativar notificações

en: Enable Sandbox
pt_BR: Ativar sandbox

en: End Date
pt_BR: Data final

en: End Date should be greater than Start Date
pt_BR: A data de término deve ser maior que a data de início

en: End Date should be greater than Start Date.
pt_BR: A data de término deve ser maior que a data de início.

en: End Time
pt_BR: Fim do tempo

en: End Time should be greater than Start Time
pt_BR: A hora de término deve ser maior que a hora de início

en: End Time should be greater than Start Time.
pt_BR: A hora de término deve ser maior que a hora de início.

en: Entry
pt_BR: Entrada

en: Envato License key
pt_BR: Chave de licença Envato

en: Equipment
pt_BR: Equipamento

en: Equipment Name
pt_BR: nome do equipamento

en: Equipments
pt_BR: Equipamentos

en: Expected Check Out Date
pt_BR: Data prevista de check-out

en: Expected Check-out Date
pt_BR: Data prevista de check-out

en: Expense
pt_BR: Despesa

en: Expense Amount
pt_BR: Valor da Despesa

en: Expense Entries
pt_BR: Lançamentos de despesas

en: Expense Information
pt_BR: Informações de despesas

en: Expense Label
pt_BR: Etiqueta de despesas

en: Expense List
pt_BR: Lista de despesas

en: Expense Report
pt_BR: Relatório de despesas

en: Expenses
pt_BR: Despesas

en: Export CSV
pt_BR: Exportar CSV

en: Families
pt_BR: Famílias

en: Family Member
pt_BR: Membro da família

en: Family Member Name & Email
pt_BR: Nome e e-mail do membro da família

en: Family Members
pt_BR: Membros da família

en: Family member
pt_BR: Membro da família

en: Family member Access Right
pt_BR: Direito de acesso do membro da família

en: Father
pt_BR: Pai

en: Feb
pt_BR: fevereiro

en: February
pt_BR: Fevereiro

en: Female
pt_BR: Fêmea

en: File size limit 2 MB allow.
pt_BR: Limite de tamanho de arquivo permitido de 2 MB.

en: Finance/Payment Reports
pt_BR: Relatório Financeiro/Pagamento

en: First
pt_BR: Primeiro

en: First Name
pt_BR: Primeiro nome

en: Footer Description
pt_BR: Descrição do Rodapé

en: Footer setting
pt_BR: Configuração do rodapé

en: Forgot your password?
pt_BR: Esqueceu sua senha?

en: Frequency
pt_BR: Frequência

en: Frequency Number Of Time
pt_BR: Frequência Número de Tempo

en: Frequency Number of Time
pt_BR: Frequência Número de Tempo

en: From
pt_BR: A partir de

en: From :
pt_BR: A partir de :

en: From:
pt_BR: A partir de:

en: Full Day
pt_BR: Dia inteiro

en: Full Name
pt_BR: Nome completo

en: GENERAL SETTINGS
pt_BR: CONFIGURAÇÕES GERAIS

en: Gender
pt_BR: Gênero

en: General
pt_BR: Em geral

en: General Setting
pt_BR: Configuração geral

en: General Settings
pt_BR: Configurações Gerais

en: Gift
pt_BR: Presente

en: Gift Assigned  successfully
pt_BR: Presente atribuído com sucesso

en: Gift Assigned successfully
pt_BR: Presente atribuído com sucesso

en: Gift Got Date
pt_BR: Data de recebimento do presente

en: Gift Invoice Number
pt_BR: Número da fatura do presente

en: Gift Name
pt_BR: Nome do presente

en: Gift Price
pt_BR: Preço do presente

en: Gift Type
pt_BR: Tipo de presente

en: Gifts
pt_BR: Presentes

en: Give Donation
pt_BR: Dar Doação

en: Give Gift
pt_BR: Dar presente

en: Give Gift To Member
pt_BR: Dê um presente ao membro

en: Give This Gift
pt_BR: Dê este presente

en: Go
pt_BR: Vai

en: Grand Total
pt_BR: Total geral

en: Grand Total :
pt_BR: Total geral :

en: Graph
pt_BR: Gráfico

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Group Details
pt_BR: Detalhes do grupo

en: Group Image
pt_BR: Imagem do grupo

en: Group Information
pt_BR: Informações do Grupo

en: Group List
pt_BR: Lista de Grupos

en: Group Member
pt_BR: Membro do grupo

en: Group Members Added successfully
pt_BR: Membros do grupo adicionados com sucesso

en: Group Name
pt_BR: Nome do grupo

en: Group Name :
pt_BR: Nome do grupo :

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: Guest Speaker
pt_BR: Palestrante convidado

en: Header
pt_BR: Cabeçalho

en: Hong Kong Dollar
pt_BR: Dólar de Hong Kong

en: Hungarian Forint
pt_BR: Forint húngaro

en: Husband
pt_BR: Esposo

en: INVOICE
pt_BR: FATURA

en: Id
pt_BR: Identidade

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Import CSV
pt_BR: Importar CSV

en: Inbox
pt_BR: Caixa de entrada

en: Income
pt_BR: Renda

en: Income & Expense Report
pt_BR: Relatório de receitas e despesas

en: Income Amount
pt_BR: Valor da Renda

en: Income Entries
pt_BR: Entradas de renda

en: Income Information
pt_BR: Informações de renda

en: Income Label
pt_BR: Rótulo de renda

en: Income List
pt_BR: Lista de Renda

en: Income Report
pt_BR: Relatório de receitas

en: Income Title
pt_BR: Título de renda

en: Income label
pt_BR: Rótulo de renda

en: Income, Expense & Net Profit
pt_BR: Receita, Despesa e Lucro Líquido

en: Indian Rupee
pt_BR: Rupia indiana

en: Invoice Number
pt_BR: Número da fatura

en: Invoice Prefix
pt_BR: Prefixo da fatura

en: Invoice Prefix Setting
pt_BR: Configuração do prefixo da fatura

en: Invoice label
pt_BR: Etiqueta da fatura

en: Invoice, Mail
pt_BR: Fatura, Correio

en: Invoices
pt_BR: Faturas

en: Israeli New Sheqel
pt_BR: Novo Shekel israelense

en: Issue By
pt_BR: Emitir por

en: Jan
pt_BR: janeiro

en: January
pt_BR: Janeiro

en: Japanese Yen
pt_BR: Yen japonês

en: Join Church Date
pt_BR: Data de adesão à igreja

en: Join Date
pt_BR: Data de inscrição

en: Join Date
pt_BR: Data de inscrição

en: Jul
pt_BR: julho

en: July
pt_BR: Julho

en: Jun
pt_BR: junho

en: June
pt_BR: Junho

en: Last
pt_BR: Último

en: Last 12 Months
pt_BR: Últimos 12 meses

en: Last 3 Months
pt_BR: Últimos 3 meses

en: Last 6 Months
pt_BR: Últimos 6 meses

en: Last Month
pt_BR: Mês passado

en: Last Name
pt_BR: Último nome

en: Last Week
pt_BR: Semana passada

en: Last Year
pt_BR: Ano passado

en: Licence Settings
pt_BR: Configurações de licença

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Log Out
pt_BR: Sair

en: Login Information
pt_BR: Informações de login

en: Login Link
pt_BR: Link de login

en: Login Page Link
pt_BR: Link da página de login

en: Logout
pt_BR: Sair

en: Mail Chimp API key
pt_BR: Chave de API do Mail Chimp

en: Mail Template
pt_BR: Modelo de correio

en: Mail chimp API key
pt_BR: Chave de API do chimpanzé de correio

en: MailChimp list
pt_BR: Lista do MailChimp

en: Mailing list
pt_BR: Lista de e-mails

en: Malaysian Ringgit
pt_BR: Ringgit da Malásia

en: Male
pt_BR: Macho

en: Management
pt_BR: Gerenciamento

en: Management Access Right
pt_BR: Direito de acesso de gerenciamento

en: Mar
pt_BR: março

en: March
pt_BR: Marchar

en: Marital Status
pt_BR: Estado civil

en: Married
pt_BR: Casado

en: Max-Limit
pt_BR: Limite máximo

en: May
pt_BR: Maio

en: Member
pt_BR: Membro

en: Member Access Right
pt_BR: Direito de Acesso de Membro

en: Member Added In Group Template
pt_BR: Membro Adicionado no Modelo de Grupo

en: Member Added In Ministry Template
pt_BR: Modelo de Membro Adicionado no Ministério

en: Member Approved By Admin Template
pt_BR: Modelo de membro aprovado pelo administrador

en: Member Approved successfully
pt_BR: Membro aprovado com sucesso

en: Member Attendance Report
pt_BR: Relatório de Presença de Sócios

en: Member CSV Uploaded Successfully.
pt_BR: CSV do membro enviado com sucesso.

en: Member Id
pt_BR: ID de membro

en: Member Information
pt_BR: Informações do Membro

en: Member List
pt_BR: Código de membro

en: Member Name
pt_BR: Nome do membro

en: Member Name & Email
pt_BR: Nome e e-mail do membro

en: Member Removed Successfully From The Group.
pt_BR: Membro removido com sucesso do grupo.

en: Member Removed from the Ministry Successfully.
pt_BR: Membro Removido do Ministério com Sucesso.

en: Members
pt_BR: Membros

en: Menu
pt_BR: Cardápio

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Message Comment
pt_BR: Comentário da mensagem

en: Message Content
pt_BR: Conteúdo da mensagem

en: Message Details
pt_BR: detalhes da mensagem

en: Message For
pt_BR: Mensagem para

en: Message Received Template
pt_BR: Modelo de mensagem recebida

en: Message To
pt_BR: Mensagem para

en: Message deleted successfully
pt_BR: Mensagem excluída com sucesso

en: Message sent successfully
pt_BR: mensagem enviada com sucesso

en: Message successfully Sent.
pt_BR: Mensagem enviada com sucesso.

en: Messages
pt_BR: Mensagens

en: Method
pt_BR: Método

en: Mexican Peso
pt_BR: Peso mexicano

en: Middle Name
pt_BR: Nome do meio

en: Ministry
pt_BR: Ministério

en: Ministry Attendance
pt_BR: Presença do Ministério

en: Ministry Attendance List
pt_BR: Lista de Presença no Ministério

en: Ministry Attendance Report
pt_BR: Relatório de Presença do Ministério

en: Ministry Details
pt_BR: Detalhes do Ministério

en: Ministry Image
pt_BR: Imagem do Ministério

en: Ministry Information
pt_BR: Informações do Ministério

en: Ministry List
pt_BR: Lista de Ministérios

en: Ministry Member
pt_BR: Membro do Ministério

en: Ministry Members Added successfully
pt_BR: Membros do Ministério adicionados com sucesso

en: Ministry Name
pt_BR: Nome do Ministério

en: Ministry Name :
pt_BR: Nome do Ministério:

en: Mobile No.
pt_BR: Número do celular

en: Mobile Number
pt_BR: Número de celular

en: Month
pt_BR: Mês

en: Monthly
pt_BR: Por mês

en: Mother
pt_BR: Mãe

en: Multiple Booking Possible
pt_BR: Possibilidade de várias reservas

en: Multiple Reservation
pt_BR: Reserva múltipla

en: N/A
pt_BR: N / D

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name Of Church
pt_BR: Nome da Igreja

en: Name Of Church
pt_BR: Nome da Igreja

en: Name Of Sender
pt_BR: Nome do remetente

en: Name of Admin
pt_BR: Nome do administrador

en: Name of Member
pt_BR: Nome do Membro

en: Name of Memeber
pt_BR: Nome do Membro

en: Name of Receiver
pt_BR: Nome do Receptor

en: Name of User
pt_BR: Nome do usuário

en: Net Profit
pt_BR: Lucro líquido

en: Net Profit/Loss
pt_BR: Lucro/Perda Líquido

en: New Password
pt_BR: Nova Senha

en: New Password And Confirm Password Did Not Match.
pt_BR: A nova senha e a confirmação da senha não correspondem.

en: New Zealand Dollar
pt_BR: Dólar da Nova Zelândia

en: News Letter
pt_BR: Boletim de Notícias

en: Newsletter
pt_BR: Boletim de Notícias

en: Next
pt_BR: Próximo

en: No
pt_BR: Não

en: No Data Availabel
pt_BR: Nenhum dado disponível

en: No Data Available
pt_BR: Nenhum dado disponível

en: No Family Member
pt_BR: Nenhum membro da família

en: No Group
pt_BR: Nenhum grupo

en: No Groups
pt_BR: Nenhum grupo

en: No History available
pt_BR: Nenhum histórico disponível

en: No Of Family Members
pt_BR: Nº de membros da família

en: No Upcoming Activity
pt_BR: Nenhuma atividade futura

en: No Upcoming Birthday
pt_BR: Nenhum próximo aniversário

en: No Upcoming Donations list
pt_BR: Nenhuma lista de próximas doações

en: No Upcoming Group
pt_BR: Nenhum próximo grupo

en: No Upcoming Invoice list
pt_BR: Nenhuma lista de faturas futuras

en: No Upcoming Ministry
pt_BR: Nenhum ministério futuro

en: No Upcoming Reservation
pt_BR: Nenhuma reserva futura

en: No Upcoming Sell Gift
pt_BR: Nenhum presente de venda futuro

en: No any document
pt_BR: Nenhum documento

en: No any member yet.
pt_BR: Nenhum membro ainda.

en: No data available in table
pt_BR: Sem dados disponíveis na tabela

en: No matching records found
pt_BR: Nenhum registro correspondente encontrado

en: No of Member
pt_BR: Nº de Membro

en: No of Ministry
pt_BR: Nº do Ministério

en: No of Times
pt_BR: Nº de vezes

en: No. of Amount
pt_BR: Nº do valor

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Norwegian Krone
pt_BR: Coroa norueguesa

en: Note: logo Size must be 190 X 56 PX And Color Should Be White.
pt_BR: Observação: o tamanho do logotipo deve ser 190 X 56 PX e a cor deve ser branca.

en: Notice
pt_BR: Perceber

en: Notice Approved
pt_BR: Aviso aprovado

en: Notice By
pt_BR: Aviso por

en: Notice Comment
pt_BR: Aviso Comentário

en: Notice Content
pt_BR: Conteúdo do Aviso

en: Notice Details
pt_BR: Detalhes do Aviso

en: Notice End Date
pt_BR: Data de término do aviso

en: Notice Information
pt_BR: Informações de Aviso

en: Notice List
pt_BR: Lista de Avisos

en: Notice Page Link
pt_BR: Link da página de aviso

en: Notice Start Date
pt_BR: Data de início do aviso

en: Notice Start Date To End Date
pt_BR: Data de início do aviso até a data de término

en: Notice Title
pt_BR: Título do Aviso

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Nov
pt_BR: Novembro

en: November
pt_BR: novembro

en: Number Of Family Member
pt_BR: Número de membros da família

en: Number of Participant
pt_BR: Número de participantes

en: Occupation
pt_BR: Ocupação

en: Occupied
pt_BR: Ocupado

en: Oct
pt_BR: Outubro

en: Octomber
pt_BR: outubro

en: Official Phone Number
pt_BR: Número de telefone oficial

en: On this Date and time already booked reservation
pt_BR: Nesta Data e hora reserva já reservada

en: Only CSV file are allow.
pt_BR: Apenas arquivos CSV são permitidos.

en: Only Document , PDF , PPT and XML File Allowed.
pt_BR: Apenas Documento, PDF, PPT e Arquivo XML permitidos.

en: Only JPG , PNG , JPEG , GIF file are allowed.
pt_BR: Apenas arquivos JPG , PNG , JPEG , GIF são permitidos.

en: Only PDF files are allowed!
pt_BR: Somente arquivos PDF são permitidos!

en: Only audio formats files are allowed!
pt_BR: Apenas arquivos de formatos de áudio são permitidos!

en: Only image files are allowed!
pt_BR: Somente arquivos de imagem são permitidos!

en: Only image formats are allow.
pt_BR: Apenas formatos de imagem são permitidos.

en: Only jpeg ,jpg ,png and gif files are allowed!.
pt_BR: Somente arquivos jpeg, jpg, png e gif são permitidos!.

en: Only jpeg jpg png and gif files are allowed!.
pt_BR: Somente arquivos jpeg jpg png e gif são permitidos!.

en: Only jpg jpeg png and gif files are allowed!.
pt_BR: Somente arquivos jpg jpeg png e gif são permitidos!.

en: Only jpg,jpeg,png and gif files are allowed!.
pt_BR: Apenas arquivos jpg, jpeg, png e gif são permitidos!.

en: Only video formats files are allowed!
pt_BR: Somente arquivos de formatos de vídeo são permitidos!

en: Other
pt_BR: Outro

en: Other End Time should be greater than Start Time
pt_BR: Outro horário de término deve ser maior que o horário de início

en: Other Informaiton
pt_BR: Outras informações

en: Other Information
pt_BR: Outra informação

en: Other Logo
pt_BR: Outro logotipo

en: Other Service Date
pt_BR: Outra data de serviço

en: Other Service End Time
pt_BR: Hora de término de outro serviço

en: Other Service Start Time
pt_BR: Hora de início de outro serviço

en: Other Service Type
pt_BR: Outro tipo de serviço

en: Other Start Time To End time
pt_BR: Outra hora de início para a hora de término

en: Other Title
pt_BR: Outro título

en: Other title
pt_BR: Outro título

en: Out of
pt_BR: Fora de

en: OwnData
pt_BR: Dados Próprios

en: PAYPAL PAYMENT SETTING
pt_BR: CONFIGURAÇÃO DE PAGAMENTO PAYPAL

en: Page Link
pt_BR: link da página

en: Paid
pt_BR: Pago

en: Part Paid
pt_BR: Parcialmente Pago

en: Participant Capacity
pt_BR: Capacidade do participante

en: Participant value must be less than or equals to the capacity
pt_BR: O valor do participante deve ser menor ou igual à capacidade

en: Password
pt_BR: Senha

en: Pastoral Date
pt_BR: Data Pastoral

en: Pastoral Description
pt_BR: Descrição Pastoral

en: Pastoral Details
pt_BR: Detalhes pastorais

en: Pastoral Information
pt_BR: Informações Pastorais

en: Pastoral List
pt_BR: Lista Pastoral

en: Pastoral Page Link
pt_BR: Link da página pastoral

en: Pastoral Time
pt_BR: Tempo Pastoral

en: Pastoral Title
pt_BR: Título Pastoral

en: Pay Method
pt_BR: Método de pagamento

en: Payment
pt_BR: Pagamento

en: Payment Data
pt_BR: Dados de pagamento

en: Payment Link
pt_BR: Link de pagamento

en: Payment Method
pt_BR: Forma de pagamento

en: Payment Prefix
pt_BR: Prefixo de pagamento

en: Payment Prefix Setting
pt_BR: Configuração de prefixo de pagamento

en: Payment Received Against Transaction Invoice Template
pt_BR: Modelo de fatura de pagamento recebido contra transação

en: Payment Received against Transaction Invoice Template
pt_BR: Pagamento recebido em relação ao modelo de fatura de transação

en: Payment Report
pt_BR: Relatório de pagamento

en: Payment Report By Month
pt_BR: Relatório de pagamento por mês

en: Payment Status
pt_BR: Status do pagamento

en: Payment Type
pt_BR: Tipo de pagamento

en: Paypal Email Id
pt_BR: ID de e-mail do Paypal

en: Period
pt_BR: Período

en: Personal Information
pt_BR: Informações pessoais

en: Personal Information
pt_BR: Informações pessoais

en: Philippine Peso
pt_BR: Peso filipino

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Phone No
pt_BR: Telefone não

en: Photo
pt_BR: foto

en: Please Enter Confirm Password.
pt_BR: Digite Confirmar Senha.

en: Please Enter New Password.
pt_BR: Por favor, digite a nova senha.

en: Please Select Activity
pt_BR: Selecione a atividade

en: Please Select Ministry
pt_BR: Por favor selecione o ministério

en: Please Select atleast One Image.
pt_BR: Selecione pelo menos uma imagem.

en: Please at least one member
pt_BR: Por favor, pelo menos um membro

en: Please fill out all the required fields
pt_BR: Por favor preencha todos os campos obrigatórios

en: Please provide correct Envato purchase key.
pt_BR: Forneça a chave de compra Envato correta.

en: Please select at least one record.
pt_BR: Selecione pelo menos um registro.

en: Please select atleast one users to reply
pt_BR: Selecione pelo menos um usuário para responder

en: Pledge Invoice Number
pt_BR: Número da fatura do penhor

en: Pledges
pt_BR: Promessas

en: Pledges Amount
pt_BR: Valor das Promessas

en: Pledges Details
pt_BR: Detalhes do Compromisso

en: Pledges End Date
pt_BR: Data de término das promessas

en: Pledges Entries
pt_BR: Entradas de Promessas

en: Pledges Information
pt_BR: Informações de Promessas

en: Pledges List
pt_BR: Lista de Promessas

en: Pledges Page Link
pt_BR: Link da página de promessas

en: Pledges Start Date
pt_BR: Data de início dos compromissos

en: Pledges Total Amount
pt_BR: Valor Total de Promessas

en: Pledges frequecy
pt_BR: Frequência de promessas

en: Polish Zloty
pt_BR: Zloty polonês

en: Pound Sterling
pt_BR: Libra esterlina

en: Present
pt_BR: Presente

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Price
pt_BR: Preço

en: Print
pt_BR: Impressão

en: Processing...
pt_BR: Em processamento...

en: Product
pt_BR: produtos

en: Profile Image
pt_BR: Adicionar imagem de perfil

en: Profile picture updated successfully.
pt_BR: Foto do perfil atualizada com sucesso.

en: Publish
pt_BR: Publicar

en: Record End Time
pt_BR: Hora de término do registro

en: Record End Time should be greater than Start Time.
pt_BR: Record End Time deve ser maior que Start Time.

en: Record Start Time
pt_BR: Hora de início do registro

en: Record Updated Successfully.
pt_BR: Registro atualizado com sucesso.

en: Record Updated successfully
pt_BR: Registro atualizado com sucesso

en: Record deleted successfully
pt_BR: Registro excluído com sucesso

en: Record inserted successfully
pt_BR: Registro inserido com sucesso

en: Record inserted successfully.
pt_BR: Registro inserido com sucesso.

en: Record updated successfully
pt_BR: Registro atualizado com sucesso

en: Record updated successfully.
pt_BR: Registro atualizado com sucesso.

en: Recurrence
pt_BR: Recorrência

en: Registration
pt_BR: Cadastro

en: Registration Email Template
pt_BR: Modelo de e-mail de registro

en: Registration Email Template
pt_BR: Modelo de e-mail de registro

en: Registration complete.Your account active after admin can approve.
pt_BR: Registro concluído. Sua conta ativa após o administrador poder aprovar.

en: Regular Member
pt_BR: Sócio Regular

en: Rehearsal
pt_BR: Ensaio

en: Relation
pt_BR: Relação

en: Religion Information
pt_BR: Informações sobre religião

en: Repeat Date
pt_BR: Repetir Data

en: Reply
pt_BR: Responder

en: Reply By :
pt_BR: Responder por:

en: Reply To :
pt_BR: Responder a :

en: Report
pt_BR: Relatório

en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: Request Before Days
pt_BR: Solicitar antes de dias

en: Reservation
pt_BR: Reserva

en: Reservation Details
pt_BR: Detalhes da reserva

en: Reservation End Time*
pt_BR: Hora de término da reserva*

en: Reservation Information
pt_BR: Informações de reserva

en: Reservation List
pt_BR: Lista de reservas

en: Reservation Start Time*
pt_BR: Hora de início da reserva*

en: Reservations
pt_BR: Reservas

en: Reserve End Date
pt_BR: Data de término da reserva

en: Reserve End Date*
pt_BR: Data final da reserva*

en: Reserve Start Date
pt_BR: Data de início da reserva

en: Reserved By
pt_BR: Reservado por

en: Reserved Date
pt_BR: Data reservada

en: Reserved End Date
pt_BR: Data de término reservada

en: Role Of User
pt_BR: Função do usuário

en: Room History
pt_BR: Histórico da sala

en: Room Information
pt_BR: Informações do quarto

en: Room List
pt_BR: Lista de quartos

en: Room Title
pt_BR: Título da sala

en: Save
pt_BR: Salve 

en: Save Activity
pt_BR: Salvar atividade

en: Save Attendance
pt_BR: Salvar presença

en: Save Document
pt_BR: Salvar documento

en: Save Expense
pt_BR: Economizar despesas

en: Save Family
pt_BR: Salvar família

en: Save Group
pt_BR: Salvar grupo

en: Save Income
pt_BR: Economize renda

en: Save Member
pt_BR: Salvar membro

en: Save Notice
pt_BR: Salvar aviso

en: Save Pastoral
pt_BR: Salve Pastoral

en: Save Pledge
pt_BR: Salvar Compromisso

en: Save Reservation
pt_BR: Salvar reserva

en: Save Room
pt_BR: Salvar quarto

en: Save Sell Gift
pt_BR: Salvar, vender presente

en: Save Sermon
pt_BR: Salvar sermão

en: Save Service
pt_BR: Salvar serviço

en: Save Spiritual Gift
pt_BR: Salvar Dom Espiritual

en: Save Transaction
pt_BR: Salvar transação

en: Save Venue
pt_BR: Salvar local

en: Saves
pt_BR: Economizar

en: Search for Equipment...
pt_BR: Pesquisar equipamento...

en: Search for Users...
pt_BR: Pesquisar usuários...

en: Search for equipment...
pt_BR: Procure equipamentos...

en: Search for group...
pt_BR: Pesquisar grupo...

en: Search for ministry...
pt_BR: Procurar ministério...

en: Search for users...
pt_BR: Pesquisar usuários...

en: Search...
pt_BR: Procurar...

en: Search:
pt_BR: Procurar:

en: Select
pt_BR: Selecione

en: Select Activity
pt_BR: Selecionar atividade

en: Select Activity Category
pt_BR: Selecione a categoria de atividade

en: Select Activity Name
pt_BR: Selecione o nome da atividade

en: Select All
pt_BR: Selecionar tudo

en: Select Applicant
pt_BR: Selecionar candidato

en: Select CSV file
pt_BR: Selecione o arquivo CSV

en: Select Campaign
pt_BR: Selecionar campanha

en: Select Currency
pt_BR: Escolha a moeda

en: Select Date Format
pt_BR: Selecione o formato de data

en: Select Donations Type
pt_BR: Selecione o tipo de doação

en: Select Equipment
pt_BR: Selecionar equipamento

en: Select Frequency
pt_BR: Selecionar frequência

en: Select Gift
pt_BR: Selecionar presente

en: Select Gift Type
pt_BR: Selecione o tipo de presente

en: Select Group
pt_BR: Selecionar grupo

en: Select Group Name
pt_BR: Selecione o nome do grupo

en: Select Group/Members
pt_BR: Selecionar grupo/membros

en: Select Member
pt_BR: Selecionar membro

en: Select Ministry
pt_BR: Selecionar Ministério

en: Select Ministry Name
pt_BR: Selecione o nome do ministério

en: Select Payment Method
pt_BR: Selecione o método de pagamento

en: Select Profile Picture
pt_BR: Selecione a foto do perfil

en: Select Relation
pt_BR: Selecionar relação

en: Select Report Type
pt_BR: Selecione o tipo de relatório

en: Select Sermon Type
pt_BR: Selecione o tipo de sermão

en: Select Service Type
pt_BR: Selecione o tipo de serviço

en: Select Song Category
pt_BR: Selecione a categoria da música

en: Select Venue
pt_BR: Selecionar local

en: Select all
pt_BR: Selecionar tudo

en: Select list
pt_BR: Selecionar lista

en: Select user to reply
pt_BR: Selecione o usuário para responder

en: Select users to reply
pt_BR: Selecione os usuários para responder

en: Selecte year
pt_BR: Selecione o ano

en: Sell Date
pt_BR: Data de venda

en: Sell Gift
pt_BR: Vender presente

en: Sell Gift Details
pt_BR: Detalhes do presente de venda

en: Sell Gift Information
pt_BR: Vender informações sobre presentes

en: Sell Gift List
pt_BR: Vender lista de presentes

en: Sell Gifts
pt_BR: Vender presentes

en: Sell Gifts List
pt_BR: Vender Lista de Presentes

en: Sell Spiritual Gift Template
pt_BR: Vender Modelo de Presente Espiritual

en: Selling Date
pt_BR: Data de venda

en: Send
pt_BR: Mandar

en: Send Campaign
pt_BR: Enviar campanha

en: Send Message
pt_BR: Enviar mensagem

en: Sent
pt_BR: Enviei

en: Sent Item
pt_BR: Item enviado

en: Sep
pt_BR: Setembro

en: September
pt_BR: Setembro

en: Sermon Added By
pt_BR: Sermão Adicionado por

en: Sermon Content
pt_BR: Conteúdo do Sermão

en: Sermon Content Type
pt_BR: Tipo de conteúdo do sermão

en: Sermon Description
pt_BR: Descrição do Sermão

en: Sermon List
pt_BR: Lista de sermões

en: Sermon Page Link
pt_BR: Link da página do sermão

en: Sermon Title
pt_BR: Título do Sermão

en: Sermon Type
pt_BR: Tipo de sermão

en: Service
pt_BR: Serviço

en: Service Details
pt_BR: Detalhes do serviço

en: Service End Date
pt_BR: Data de término do serviço

en: Service End Time
pt_BR: Hora de término do serviço

en: Service End Time*
pt_BR: Horário de término do serviço*

en: Service Information
pt_BR: Serviço de informação

en: Service Name
pt_BR: Nome do Serviço

en: Service Page Link
pt_BR: Link da página de serviço

en: Service Start Date
pt_BR: Data de início do serviço

en: Service Start Time
pt_BR: Hora de início do serviço

en: Service Start Time*
pt_BR: Hora de início do serviço*

en: Service Title
pt_BR: Título do serviço

en: Service Type
pt_BR: tipo de serviço

en: Service Type Name
pt_BR: Nome do tipo de serviço

en: Services
pt_BR: Serviços

en: Setting
pt_BR: Contexto

en: Setting saved successfully.
pt_BR: Configuração salva com sucesso.

en: Settings
pt_BR: Definições

en: Show _MENU_ entries
pt_BR: Mostrar _MENU_ entradas

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
pt_BR: Mostrando 0 a 0 de 0 entradas

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
pt_BR: Mostrando _START_ a _END_ de _TOTAL_ entradas

en: Singapore Dollar
pt_BR: Dólar de Singapura

en: Sister
pt_BR: Irmã

en: Skyp Id
pt_BR: ID do Skype

en: Skype Id
pt_BR: ID do skype

en: Son
pt_BR: Filho

en: Song
pt_BR: Canção

en: Song Added By
pt_BR: Música adicionada por

en: Song Category
pt_BR: Categoria da música

en: Song Description
pt_BR: Descrição da música

en: Song Information
pt_BR: Informações da música

en: Song Name
pt_BR: Nome da música

en: Song Page Link
pt_BR: Link da página de música

en: Songs
pt_BR: Músicas

en: South African Rand
pt_BR: Rand sul-africano

en: Speaker Name
pt_BR: Nome do orador

en: Spiritual Gift
pt_BR: Dom Espiritual

en: Spiritual Gifts
pt_BR: Dons Espirituais

en: Spiritual Gifts List
pt_BR: Lista de Dons Espirituais

en: Start Date
pt_BR: Data de início

en: Start Date To End Date
pt_BR: Data de início até a data de término

en: Start Time
pt_BR: Hora de início

en: Start Time To End Time
pt_BR: Hora de início para hora de término

en: Start Time To End time
pt_BR: Hora de início para hora de término

en: Starting Year
pt_BR: Ano inicial

en: State
pt_BR: Estado

en: Subject
pt_BR: Sujeito

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Subtotal :
pt_BR: Subtotal:

en: Supplier Name
pt_BR: Nome do Fornecedor

en: Swedish Krona
pt_BR: coroa sueca

en: Swiss Franc
pt_BR: Franco suíço

en: Sync Mail
pt_BR: Sincronizar e-mail

en: Synchronize Mail Successfully
pt_BR: Sincronizar e-mail com sucesso

en: Taiwan New Dollar
pt_BR: Novo dólar de Taiwan

en: Take/View  Attendance
pt_BR: Pegar/Visualizar Presença

en: Tap on above icon to add your first Record.
pt_BR: Toque no ícone acima para adicionar seu primeiro registro.

en: Tap on above icon to import CSV.
pt_BR: Toque no ícone acima para importar CSV.

en: Thai Baht
pt_BR: Baht Tailandês

en: The Group Name
pt_BR: O nome do grupo

en: The Member Name
pt_BR: O nome do membro

en: The Ministry Name
pt_BR: O nome do ministério

en: There is not enough data to generate report.
pt_BR: Não há dados suficientes para gerar o relatório.

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
pt_BR: Parece haver algum problema, por favor, tente depois de algum tempo ou entre em contato conosco em sales@dasinfomeida.com

en: This Month
pt_BR: Este mês

en: This Week
pt_BR: Essa semana

en: This Year
pt_BR: Este ano

en: This group have no members.
pt_BR: Este grupo não tem membros.

en: This ministry have no members.
pt_BR: Este ministério não tem membros.

en: Title Name
pt_BR: Nome do título

en: To
pt_BR: Para

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Today Attendance
pt_BR: Hoje Atendimento

en: Total Amount
pt_BR: Montante total

en: Total Expense
pt_BR: Custo total

en: Total Income
pt_BR: Renda total

en: Total Member
pt_BR: Membro Total

en: Total Members
pt_BR: Total de membros

en: Total Participant
pt_BR: Total de participantes

en: Transaction
pt_BR: Transação

en: Transaction Date
pt_BR: Data da transação

en: Transaction Entries
pt_BR: Entradas de transação

en: Transaction Information
pt_BR: Informações da transação

en: Transaction List
pt_BR: Lista de transações

en: Transaction/Donation
pt_BR: Transação/Doação

en: Transaction/Donation Report
pt_BR: Relatório de transação/doação

en: Transactions
pt_BR: Transações

en: Turkish Lira
pt_BR: Lira turca

en: U.S. Dollar
pt_BR: Dólar americano

en: Unmarried
pt_BR: Solteiro

en: Unpaid
pt_BR: Não pago

en: Upload  image
pt_BR: Enviar Imagem

en: Upload CSV File
pt_BR: Carregar arquivo CSV

en: Upload Cover Image
pt_BR: Carregar imagem de capa

en: Upload Gift
pt_BR: Carregar presente

en: Upload Group Image
pt_BR: Carregar imagem do grupo

en: Upload Image
pt_BR: Enviar Imagem

en: Upload Ministry Image
pt_BR: Carregar Imagem do Ministério

en: Upload Profile
pt_BR: Carregar perfil

en: Upload Profile Image
pt_BR: Carregar imagem do perfil

en: Upload Sermon
pt_BR: Carregar Sermão

en: Upload Song
pt_BR: Carregar música

en: Upload image
pt_BR: Enviar Imagem

en: Usage Title
pt_BR: Título de uso

en: Use Paymaster Payment Gateways
pt_BR: Use gateways de pagamento do Paymaster

en: Use title :
pt_BR: Usar título:

en: User Can Change Profile Picture
pt_BR: O usuário pode alterar a foto do perfil

en: User Name
pt_BR: Nome do usuário

en: User Role
pt_BR: Papel do usuário

en: Username
pt_BR: Nome do usuário

en: Username Or Emailid All Ready Exist.
pt_BR: Nome de usuário ou e-mail tudo pronto existe.

en: Users
pt_BR: Comercial

en: Venue
pt_BR: Local

en: Venue Details
pt_BR: Detalhes do local

en: Venue Information
pt_BR: Informações do local

en: Venue Name
pt_BR: Nome do local

en: Venue Title
pt_BR: Título do local

en: Venues
pt_BR: Locais

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: View
pt_BR: Visualizar

en: View  Attendance
pt_BR: Ver presença

en: View Accountant
pt_BR: Ver Contador

en: View Check-in
pt_BR: Ver check-ins

en: View Document
pt_BR: Ver Documento

en: View Donation Link
pt_BR: Ver link de doação

en: View Expense
pt_BR: Ver Despesa

en: View Family Member
pt_BR: Ver membro da família

en: View Gifts
pt_BR: Ver presentes

en: View Invoice
pt_BR: Ver fatura

en: View Member
pt_BR: Ver membro

en: View Sermon
pt_BR: Ver Sermão

en: View Sermon List
pt_BR: Ver Lista de Sermões

en: View Spiritual Gift
pt_BR: Ver Dom Espiritual

en: View Spiritual Gifts
pt_BR: Ver Dons Espirituais

en: View income
pt_BR: Ver receita

en: Volunteer
pt_BR: Voluntário

en: Volunteer Member
pt_BR: Membro Voluntário

en: Want to take past date attendance?
pt_BR: Quer registrar presença em datas anteriores?

en: Wed
pt_BR: qua

en: Weekly
pt_BR: Semanalmente

en: Welcome To Dashboard, Admin
pt_BR: Bem-vindo ao painel, administrador

en: Wife
pt_BR: Esposa

en: Wish
pt_BR: Desejo

en: Worship
pt_BR: Adorar

en: Year
pt_BR: Ano

en: Yearly
pt_BR: Anual

en: Yes
pt_BR: Sim

en: You can use following variables in the email template:
pt_BR: Você pode usar as seguintes variáveis no modelo de email:

en: Your file is ready. You can download it from
pt_BR: Seu arquivo está pronto. Você pode baixá-lo de

en: Youth
pt_BR: Juventude

en: Zip Code
pt_BR: Código postal

en: [Max-Limit:
pt_BR: [Limite máximo:

en: accountant
pt_BR: contador

en: activity
pt_BR: atividade

en: add Message
pt_BR: adicionar mensagem

en: administrator
pt_BR: administrador

en: adults
pt_BR: adultos

en: adults,children
pt_BR: adultos, crianças

en: adults,families
pt_BR: adultos, famílias

en: adults,families,children
pt_BR: adultos, famílias, crianças

en: adults,families,youth
pt_BR: adultos, famílias, jovens

en: adults,families,youth,children
pt_BR: adultos, famílias, jovens, crianças

en: adults,youth
pt_BR: adultos, jovens

en: adults,youth,children
pt_BR: adultos, jovens, crianças

en: audio
pt_BR: áudio

en: bank_transfer
pt_BR: transferência bancária

en: cash
pt_BR: dinheiro

en: check
pt_BR: Verifica

en: check-in Page Link
pt_BR: Link da página de check-in

en: check-out Page Link
pt_BR: Link da página de check-out

en: children
pt_BR: crianças

en: families
pt_BR: famílias

en: families,children
pt_BR: famílias, crianças

en: families,youth
pt_BR: famílias, jovens

en: families,youth,children
pt_BR: famílias, jovens, crianças

en: female
pt_BR: fêmea

en: image
pt_BR: imagem

en: male
pt_BR: macho

en: member
pt_BR: membro

en: ministry
pt_BR: ministério

en: payment
pt_BR: Forma de pagamento

en: please fill in the required fields
pt_BR: por favor preencha os campos obrigatórios

en: product
pt_BR: produtos

en: service
pt_BR: serviço

en: video
pt_BR: vídeo

en: view Song
pt_BR: ver música

en: youth
pt_BR: juventude
